Przygotowanie do badania

WYMAZ Z GARDŁA

Zaleca się wykonanie wymazu z gardła rano na czczo bez uprzedniego mycia zębów (jamę ustą należy przepłukać wodą przegotowaną ). Nie zaleca się wykonania badania w czasie przyjmowania antybiotyku – najwcześniej 7 dni po ostatniej dawce.

 

POSIEW MOCZU

  • KOBIETY

Umyj ręce wodą i mydłem. Rozchyl wargi sromowe i trzy razy umyj okolice krocza mydłem. Przedsionek pochwy myj od przodu do tyłu i za każdym razem spłucz wodą bieżącą (prysznic). Nie wycieraj ręcznikiem ! Jeśli występują upławy z pochwy wskazane jest po dokładnym umyciu zaaplikowanie tamponu higienicznego na czas pobierania próbki moczu. Otwórz jałowy pojemnik tuż przed pobraniem moczu, trzymaj jałowy pojemnik nie dotykając jego wnętrza ani obrzeża. Pierwszą małą porcję moczu oddaj do toalety, a potem oddaj niewielką ilość moczu (ok. 5 ml) do jałowego pojemnika. Dokładnie i szczelnie zamknij naczynie i jak najszybciej dostarcz je do laboratorium. Jeśli niemożliwe jest natychmiastowe dostarczenie materiału, próbkę można przechowywać w lodówce max 2h.

  • MĘŻCZYŹNI

Umyj ręce wodą i mydłem. Odciągnij napletek i umyj żołądź prącia trzy razy mydłem i spłucz wodą bieżącą (prysznic). Nie wycieraj ręcznikiem ! Otwórz jałowy pojemnik tuż przed pobraniem moczu, trzymaj jałowy pojemnik nie dotykając jego wnętrza ani obrzeża. Pierwszą małą porcję moczu oddaj do toalety, a potem oddaj niewielką ilość moczu (ok. 5 ml) do jałowego pojemnika. Dokładnie i szczelnie zamknij naczynie i jak najszybciej dostarcz je do laboratorium. Jeśli niemożliwe jest natychmiastowe dostarczenie materiału, próbkę można przechowywać w lodówce max 2h.

 

POSIEW PLWOCINY

Po przebudzeniu należy przepłukać jamę ustną wodą przegotowaną (nie myć zębow), następnie odkrztusić zalegającą wydzielinę do jałowego pojemniczka zakupionego w aptece. Tak oddany materiał należy dostarczyć do Laboratorium w ciągu dwóch godzin.

 

POSIEW NASIENIA

przygotowanie jak do posiewu moczu

 

WYMAZ Z CEWKI MOCZOWEJ W KIERUNKU  Chlamydia trachomatis, Ureaplasma urealyticum, Mycoplasma hominis

Bardzo istotne jest aby przynajmniej na 2 godziny przed pobraniem materiału nie oddawać moczu.